Kalıplar nasıl üretilir

Kalıplar Nasıl Üretilir?

Plastikler, çok fazla sektör alanında yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Oyuncaklar, tıbbi cihazlar gibi ürünler hep plastikten üretilir. Plastik bir parça üretmek için, plastik enjeksiyon kalıplama adı verilen bir yöntemle istenilen şekle getirilmesi gerekilir. Plastik enjeksiyon kalıplama ile, birçok boyutta ve şekilde plastik parçalar üretebilir ve aynı parçayı aynı kalıbı kullanarak birden çok kez kopyalayabilirsiniz.

Enjeksiyon Kalıplama İşleminin Süreçleri

Enjeksiyon kalıplama, plastik ürünleri üretmek için kullanılan en yaygın üretim yöntemlerinden biridir. Aynı parçayı binlerce kez yeniden üretilebildiği için enjeksyon kalıplama işlemine firmalar tarafından yoğun bir talep vardır. Kalıplama İşlemine başlamadan önce ise, mühendis üç boyutlu bir CAD modeli oluşturur. Daha sonra, enjeksiyon kalıplama makinesine alüminyum, çelik veya alaşımdan yapılan parça takılır. Fakat bu parçayı takmadan önce ise, soğutulduğunda parçanın büzüleceğini hesaba katarak ve parçanın tüm özelliklerini baz alarak bu seçim yapılması gerekir. Seçilen malzeme plastik bir granül olarak işleme başlar ve daha sonra bir enjeksiyon kalıplama makinesinde işlenir. Granürler, eritildikleri, sıkıştırıldıkları ve ardından kalıp boşluğuna enjekte edildikleri ısıtılmış bir alandan geçerler. Daha sonrasında parça soğuduktan sonra kalıbın iki yarısı parçayı çıkarmak için açılır. Ardından makine, işlemi yeniden başlatmak için sıfırlanır.

Enjeksiyon Kalıp Bileşenleri

Enjeksiyon kalıbı çelik, alüminyum veya alaşımdan yapılmıştır. Bu metal kalıplar binlerce, bazen milyonlarca kez kullanılabilir. Enjeksiyon kalıbının iki farklı parçası vardır, kalıbın bir yarısı “en iyi” taraftır, diğer yarısı ise itici pimlerinde bazı görsel kusurlara sahip olacak olan maça tarafıdır. Bir enjeksiyon kalıbı ayrıca destek plakaları, ejektör kutusu, ejektör çubuğu, ejektör pimleri, ejektör plakaları, yolluk burcu ve bir yerleştirme halkasından oluşur.

Comments are closed.