Kalıp Akış Analizi Nedir

Kalıp Akış Analizi Nedir?

Kalıp Akış Analizi Nedir?

Kalıp akış analizi (MFA) yazılımı, kusursuz kalitede ürünler oluşturmak için parça ve kalıp tasarımını yükseltmenize olanak tanıyan plastiğin akışını simüle eder. Diğer simülasyon yazılımları gibi, MFA da seçtiğiniz malzemenin kalıbın boşluklarını nasıl dolduracağına dair sanal olarak göz atmanızı sağlar ve olası sorunlu noktalar hakkında bir fikir verir. Süreci dijital olarak simüle etmek, bir TAKIM KESMEDEN ÖNCE değişiklik yapabileceğiniz anlamına gelir. Bu tek şey büyük bir maliyet tasarrufudur, ayrıca zaman tasarrufundan bahsetmiyorum bile.

Kalıp Akış Analizi Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Açık olmaması durumunda, MFA, takım üretimi başlatılmadan önce gerçekleştirilir. (Daha sonra kullanmak pek mantıklı olmaz!) Seçilen geçit konumu ve malzeme özelliklerini kullanarak yazılım, kalıplama sırasında parçanın nasıl dolacağını tahmin edebilir. Basınç, doldurma süresi ve erime sıcaklığı dahil olmak üzere farklı veri noktaları değerlendirilebilir. Bunu yapmak, takım üretimi başlamadan önce sürecin optimizasyonuna izin verir.

Her Uygulama İçin Analiz Gerekli mi?

Kısa cevap: mutlaka değil. Aşağıdaki faktörler, uygulamanız için MFA’nın kullanılıp kullanılmayacağına karar vermenize yardımcı olabilir:

ÜRÜN GEOMETRİSİ

Ürün geometrisi ne kadar karmaşıksa, MFA’dan o kadar fazla fayda elde edersiniz. Ürün tasarımı daha karmaşık olduğunda, akış daha az tahmin edilebilir. Örneğin, basit bir kalıp tasarımının nasıl dolduracağını tahmin etmek daha kolaydır.

TOLERANS GEREKSİNİMLERİ

Sıkı toleranslar zaten plastik enjeksiyon kalıbı tasarımcıları için bir aforozdur. Bir aleti kesmeden önce bir ürünün spesifikasyonları karşılayıp karşılamadığını analiz edebilen ve gösterebilen yazılım bir nimettir.

PROJE KAPSAMI

Açıkça, bir projenin, testleri yürütmek için kaynakların – zaman, yazılım ve yetenek – yatırımını garanti etmek için belirli finansal gereksinimleri karşılaması gerekir.

OLAĞANÜSTÜ MALZEMELER

Mühendisler standart malzemelerin dolum modellerini bilirler, ancak diğerleri – özellikle dolgu maddeleri içeren malzemeler – ön analizden yararlanır.

MFA’nın birçok faydası vardır.

Bunlar:

Duvar kalınlığı komplikasyonlarının çözümü
Kapı konumu optimizasyonu
Kalıp boşlukları tutarlı ve eşit bir şekilde doldurma
Tasarım geometrisindeki kusurları keşfedin
Pahalı takım hatalarını ve yeniden çalışmayı önleyin
Üretilebilirliği geliştirin
Pazara sunma süresini azaltın
Verimliliği ve kaliteyi artırın
Hava kapanları, çöküntü izleri ve kaynak hatları dahil olmak üzere potansiyel görsel kusurları ortaya çıkarır
Farklı malzeme seçeneklerini değerlendirin, üretim öncesi
Tasarım değişikliklerini desteklemek için veri sağlar

Piyasada çeşitli MFA yazılımları bulacaksınız. Hepsi benzer işlevleri yerine getirir, ancak spektrum boyunca farklı kullanıcılara yöneliktir. Bu kapsamlı makaleyi Digital Engineering News web sitesinde Enjeksiyon Kalıplama Yazılımının Sizin İçin Neler Yapabileceğini Bulduk. Malzemeyi yeniden yazmak yerine, farklı MFA yazılımı türleri ve her birinin nasıl uygulandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için onu okumanızı öneririz.

Ayrıca, İmalat için Tasarım (DFM) süreci boyunca size baştan sona rehberlik edebilecek deneyimli bir sözleşmeli üretici ile çalışmanızı öneririz. Akış analizini sizin için gerçekleştirecek bilgi birikimine ve deneyime sahip bir üretim ortağı bulun.

Comments are closed.