Camın Mühendislik Özellikleri

Camın Mühendislik Özellikleri

1.şeffaflık

2.Kuvvet

3.işlenebilirlik

4.geçirgenlik

5.U değeri

6.Geri dönüşüm özelliği

1. Camın Şeffaflığı

Şeffaflık, camın dış dünyanın onun aracılığıyla görülmesini sağlayan temel özelliğidir. Camın şeffaflığı her iki taraftan veya sadece bir taraftan olabilir. Bir tarafta şeffaflık, cam diğer taraftan bir ayna gibi davranır.

2. Camın Mukavemeti

Camın mukavemeti, camın kırılma değerinin modülüne bağlıdır. Genel olarak cam kırılgan bir malzemedir ancak katkılar ve laminatlar ekleyerek onu daha güçlü hale getirebiliriz.

3. Camın İşlenebilirliği

Bir cam herhangi bir şekilde kalıplanabilir veya eritme sırasında üflenebilir. Dolayısıyla camın işlenebilirliği üstün bir özelliktir.

4. İletim

Camdan geçen ışığın görünür kısmı, görünür geçirgenliğin özelliğidir.

5. Camın U değeri

U değeri camdan aktarılan ısı miktarını temsil eder. Bir camın yalıtımlı birim olduğu söyleniyorsa, o zaman daha düşük u değerine sahip olmalıdır.

6. Camın Geri Dönüşüm Özelliği

Herhangi bir cam %100 geri dönüştürülebilir. İnşaat sektöründe de hammadde olarak kullanılabilir.

Cam Çeşitleri ve Kullanım Alanları

İnşaatta kullanılan cam türleri şunlardır:

Şamandıra camı

Kırılmaz cam

Lamine cam

Ekstra temiz cam

kromatik cam

Renkli cam

Güçlendirilmiş cam

Cam bloklar

Cam yünü

Yalıtımlı cam üniteler

1. Düz Cam

Sodyum silikat ve kalsiyum silikattan üretilen düz cam, soda-kireç camı olarak da adlandırılır. Şeffaf ve düzdür, bu nedenle parlamaya neden olur. Düz camın kalınlığı 2 mm’den 20 mm’ye kadar mevcuttur ve ağırlık aralığı 6 ila 36 kg/m2 arasındadır. Float cam uygulaması mağaza önlerini, halka açık yerleri vb. içerir.

2. Kırılmaz Cam

Pencereler, çatı pencereleri, zeminler vb. için kırılmaz cam kullanılır. Yapım sürecinde bir tür plastik polivinil butiral eklenir. Bu nedenle kırıldığında keskin kenarlı parçalar oluşturamaz.

3. Lamine Cam

Lamine cam, sıradan cam katmanlarının birleşimidir. Yani normal bir camdan daha fazla ağırlığa sahiptir. Daha fazla kalınlığa sahiptir ve UV geçirmez ve ses geçirmezdir. Bunlar akvaryumlar, köprüler vb. için kullanılır.

4. Ekstra Temiz Cam

Ekstra temiz cam, fotokatalitik ve hidrofilik olmak üzere iki benzersiz özelliğe sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı leke tutmaz ve güzel bir görünüm verir. Bakımı da kolaydır.

5. Kromatik Cam

Yoğun bakımlarda, toplantı odalarında vb. kromatik cam kullanılmaktadır. Camın şeffaf verimini kontrol edebilir ve iç mekanı gün ışığından korur. Kromatik cam, ışığa duyarlı laminasyonlu fotokromik, ısıya duyarlı laminasyonlu termos-kromatik ve üzerinde elektrik laminasyonlu elektrokromik olabilir.

6. Renkli Cam

Renkli cam, renkli camdan başka bir şey değildir. Camın diğer özelliklerini etkilemeyen renkli cam üretmek için normal cam karışımına renk üreten bileşenler karıştırılır.

7. Sertleştirilmiş Cam

Sertleştirilmiş cam, düşük görünürlüğe sahip dayanıklı bir camdır. Her kalınlıkta mevcuttur ve kırıldığında tehlikeli olan küçük tanecikli parçalar oluşturur. Buna temperli cam da denir. Bu cam türü yangına dayanıklı kapılar, mobil ekran koruyucular vb. için kullanılır.

8. Cam Bloklar

Cam blok veya cam tuğlalar iki farklı yarıdan üretilir ve camın eritme işlemi sırasında preslenip tavlanır. Duvar, ışıklık vb. yapımında mimari amaçlı kullanılırlar. İçinden ışık geçtiğinde estetik bir görünüm sağlarlar.

9. Cam Yünü

Cam yünü, cam elyafından yapılır ve yalıtım dolgusu görevi görür. Ateşe dayanıklı camdır.

10. Yalıtımlı Cam Üniteler

Yalıtımlı cam üniteleri, hava veya vakum ile iki veya üç katmana ayrılan bir cam içerir. Katmanlar arasındaki hava nedeniyle ısının geçmesine izin vermezler ve iyi bir yalıtkan görevi görürler. Bunlara çift camlı üniteler de denir.

Comments are closed.