Bir Enjeksiyon Kalıbının Bileşenleri

Bir Enjeksiyon Kalıbının Bileşenleri

Yani bir ürün tasarladınız. CAD çizimlerinizi muhtemelen daha da fazla ince ayar yapan mühendislerle paylaşarak RFQ sürecinden geçtiniz. Parça, enjeksiyon kalıplama işlemi kullanılarak plastikten yapılacaktır. Ama daha önce hiç plastik enjeksiyonlu parça yapmadınız. Ortalıkta dolaşan bir sürü yeni kelime ve kelime öbeği var ve bunların ne anlama geldiğini gerçekten bilmiyorsunuz.

Koşucu Sprue? Su Bölmesi? İtici Pimi?

Alet kalıpla aynı şey midir?

Şu anda bir terimler sözlüğü aradığınız için kimse sizi suçlamaz. Aşağıda, basit, anlaşılması kolay bir dilde bir enjeksiyon kalıbının bileşenlerini ayırıyoruz. Etiketli kesit çizimleri bile içerir. Söz veriyorum, daha önce bir enjeksiyon kalıbının nasıl çalıştığını anlamadıysanız, bunu okuduktan sonra anlayacaksınız.

ENJEKSİYON KALIP BİLEŞENLERİ

Bir enjeksiyon kalıbı, erimiş plastiğin ayrı bir parça şekli oluşturacak şekilde şekillendirilmesine ve soğutulmasına izin veren bir dizi parçadan oluşan bir araçtır.

DETAYLI BİLEŞENLER

KELEPÇE PLAKALARI

Kalıp yarımları, kelepçe plakaları ile kalıplama plakalarına tutturulur. Kalıp kelepçeleri, onları yerinde tutmak için büyük cıvatalar kullanır; diğer makineler, kalıbı mıknatıslarla plakanın üzerine tutar.

NOZUL/DİŞLİ BURÇ

Sıvılaştırılmış plastik, kalıplama makinesinin namlusunun ağzından itilir. Nozul, nozülü kalıba merkezlemeye yardımcı olan, ladin burcu ve yerleştirme halkası olarak adlandırılan kalıp üzerindeki bir yüzeye oturur.

BESLEME SİSTEMİ

Plastik, bir yolluk içinde yolluk burcundan akar, ardından malzemeyi kapılara götüren ayrı yolluklara akar – malzemenin ayrı boşluklara giriş noktası.

Yolluk ve raylar yeniden taşlanabilir (doğranabilir) ve yeniden kullanılabilir. Sıcak yolluk sistemi kullanılarak ortadan kaldırılabilirler.

BOŞLUKLAR

Boşluklar, parçanın istenen şekle getirildiği kalıbın alanlarıdır. Kalıplar dengelenmelidir, bu nedenle tipik olarak yalnızca belirli sayıda kavitasyona izin verilir.

SOĞUTMA SİSTEMİ

Plastik sıcak olarak enjekte edilir ve parçayı soğutmak için iletim sağlayan soğutma kanalları ile soğutulur. Çalışma sıvısı tipik olarak sudur, ancak yüksek sıcaklıklı uygulamalarda yağ kullanılabilir.

KILAVUZ DİREKLER/BURÇLAR

Boşluk ve maça kalıbı yarımları, kılavuz pimler (veya sütunlar) ve kılavuz burçlar (veya manşonlar) kullanılarak kalıp kapatma sırasında uygun hizada olmaları sağlanır.

EJEKTÖR SİSTEMİ

Parçalar, bir dizi pim veya çubuk kullanılarak çekirdekten itilir. Bu serilere Ejektör Sistemi denir.

EJEKTÖR PLAKA SİSTEMİ

İtici pimler bir ejektör plakasına monte edilmiştir. Ejektör plakasının ileriye doğru hareketi, pimlerin ileriye doğru hareket etmesine izin vererek parçayı çekirdekten dışarı iter. İtici tutma plakası, pimleri ejektör plakasında tutar.

Comments are closed.