Sac Metal ve Karmaşık Kalıp Tasarımı Hakkında Soru Cevap

Sac Metal ve Karmaşık Kalıp Tasarımı Hakkında Soru Cevap

Sac Metal ve Karmaşık Kalıp Tasarımı Hakkında

Üretim için tasarım yapmak zor bir iş olabilir. Ürün mühendislerinin, malzeme ve süreç seçiminden maliyetleri ve son teslim tarihlerini yönetmeye kadar çeşitli değişkenleri göz önünde bulundurması gerekir. SG Kalıp mühendislerden oluşan ekibiyle bunu anlıyor ve ürün geliştiricilere her gün bu zorluklarda yardımcı oluyor.

Bir Mühendise Sorun serimiz ile üretimle ilgili olarak aldığımız en yaygın sorulardan bazılarını ele alıp sizler için cevaplıyoruz. Sorularınız varsa lütfen bize bilgi@sgmakina.com adresinden e-posta göndermekten çekinmeyin. Bir sonraki yazımızda sizlerin sorularını ele alıp cevaplamak isteriz.

Sac İmalatı

Bükülme yarıçapı malzeme kalınlığına göre değişir mi?

Sonuçta malzemeye bağlıdır. Alüminyum bir parça üzerinde çalışıyorsak, tane yapısının özelliklerinden dolayı genellikle daha büyük bir yarıçap çalıştıracağız. Alüminyum, daha küçük bir tabana sıkıştırıldığında tane yönü boyunca kırılma olasılığı daha yüksektir. Çelik, alüminyuma kıyasla çok daha sünektir, bu nedenle kalite kaygısı olmadan müşterinin istediği standart yarıçapa etkili bir şekilde bükebiliriz.

Bükme ve metal şekillendirme arasındaki fark nedir?

Fark öncelikle anlambilimdir. Şekillendirilmiş bir özellik dediğimizde, malzemeyi belirli bir geometriye akıtmak için bir üst ve bir alt kalıp kullanarak mağazamızda bir zımba taretiyle oluşturulan bir özelliğe atıfta bulunuyoruz. Oysa bükme, bir geometride birleştirmek için bir levhada hedeflenen tek bir büküm oluşturur. Kısacası, damgalama ve yaylı parçalar şekillendirilmiş olarak kabul edilir.

Hangi kesme yöntemini kullanacağınızı nasıl belirlersiniz?

Parçada kabartma, delik deseni veya lazerle oluşturamadığımız herhangi bir özellik varsa, parçayı CO2 lazer kullanan zımba lazer kombinasyonumuzda çalıştıracağız. İnce veya yansıtıcı bir malzemeyse, fiber lazer malzemeyi çok daha iyi işleyebilir ve daha kaliteli bir kesim sağlar. CO2 lazer, daha güçlü bir kesme aleti olduğundan daha kalın malzemeler için en iyisidir.

Karmaşık Enjeksiyon Kalıplama

0 derece çekim, uzun, ince çekirdekler için hangi derinlikte sorun haline gelir?

Draft, hem çekirdeğin çapından hem de takımın malzemesinden etkilenir.

Tek seferlik montaj için hareketli menteşeli bir parça tasarlama konusunda rehberlik edebilir misiniz?

Tek seferlik kullanım için hareketli menteşelere sahip parçalar çoğunlukla ABS veya asetal malzeme ile kalıplanır. Eklenen malzeme mukavemeti kırılmayı zorlaştırdığından ve kalıplama işlemi sırasında hareketli menteşeden iyi akmadığından, bu uygulamalarda tipik olarak cam dolgulu reçineler kullanmaktan kaçınırız.

Akışı kısıtlamak, kalıbı doldururken daha ince kesit nedeniyle batma, gözeneklilik ve daha zayıf örgü hatları için daha fazla fırsat yarattığından, bu bazı kalıplama zorlukları yaratır. Malzeme kırılmaya karşı deforme olacağından, menteşe hattında pürüzlü bir kenar için hazırlıklı olun.

Çalışma döngüleri açısından, bir menteşenin ömrü nedir?

Polipropilen bir parça üzerinde yaşayan bir menteşe için, parça üzerinde başka herhangi bir baskı olmadığı sürece, ömür boyu esnemelere sahip olmanız gerekir. Polietilen ve TPE size yüzlerce döngü kazandıracaktır. Asetal ve ABS, 10 döngü sürecektir. Polikarbonat ve cam dolgulu naylon sadece bir defalık montaj için kullanılmalıdır. Bunlar sadece yönergelerdir ve garantili olarak kabul edilmemelidir.

Son kısma metin eklemenin seçenekleri ve maliyet etkileri hakkında daha fazla konuşabilir misiniz?

Karşılaştığımız metin için yaygın bir uygulama, kalıba parça numarası kazımak isteyen müşterilerdir. Metni doğrudan takıma işleyebileceğimiz için bu oldukça basit bir işlemdir. Ek ücret karşılığında, parça tasarımınız için devir seviyelerini izlemek için değiştirilebilir bir kesici uç kullanabilirsiniz. Ayrıca, taslak eklemeyi unutmayın. Metin sadece 0,01 inç derinliğinde olsa bile, dikey bir duvarda 3 derecelik taslakta tasarlamak, metni kalıptan temiz bir şekilde çıkarmak ve köşelerde uzama veya kırık ve yırtık yazı riskini azaltmak için önemlidir.

Comments are closed.